Relacja ze spotkania poświęconego Powstańcom Wielkopolskim

W niedziele 30  grudnia obyło się w naszej świetlicy w Szymanowie niezwykłe spotkanie poświęcone Powstańcom Wielkopolskim.

Było nam niezmiernie miło gościć naszych prelegentów Pana Tomasza Jankowiaka, Bogdana Kaczmarka oraz Wojtka Majchrzaka. Ich niezwykły zachwyt naszą historią spodobał się nawet najmłodszemu pokoleniu. Pierwszy raz usłyszeliśmy od naszych latorośli, że spotkanie było bardzo interesujące i nie nudziliśmy się.

Okazało się również, że z Szymanowa pochodziło aż trzech Powstańców Wielkopolskich. Dwóch z nich zostało póżniej odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Powstańcy z Szymanowa

W naszym spisie powstańców, możemy pochwalić się i Powstańcem rodem z Szymanowa – Marcinem Górczakiem (1876-1955).

Zdjęcie Marcina Górczaka z roku 1916.

W spisie powstańców z regionu śremskiego z Szymanowa występują jeszcze:

Walenty Bartkowiak (1883-po1969)

Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym

Rodzice: Jan, Maria

Ur.: 1883-01-13, Szymanowo (Śrem )

Uchwała Rady Państwa nr: 03.08-0.64 z dnia 1958-03-08

Opis:
Bartkowiak Walenty, syn Jana i Marii, zamieszkały w Śremie, brał czynny udział w Powstaniu Wlkp. z bronią w ręku w Kompanii Śremskiej od 16.12.1918 do 23.01.1919 pod dowództwem Chłosowskiego Stefana, Muślewskiego Józefa i Domagalskiego Bolesława na froncie pod Zbąszyniem, w miejscowościach: Łomnica, Strzyżewo, dowódcą Baonu Śremskiego był Siniarski

 

Józef Cieślarczyk (1899-1990)

Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym

Rodzice: Antoni, Antonina

Ur.: 1899-03-03, Szymanowo (Śrem   )

Uchwała Rady Państwa nr: 02.29-0.40 z dnia 1960-02-29

Opis:
Cieślarczyk Józef po zakończeniu pierwszej wojny światowej w której brał udział w armii niemieckiej, wstąpił w dniu 1.02.1919 r. jako ochotnik powstaniec do oddziału powstańczego w Śremie i brał czynny udział w walkach w rejonie Rawicza, później przydzielony do 69 p.p., a następnie do 17 pułku ułanów.

Dodatkowe informacje:
Podstawa: Zaświadczenie DOK VII i książeczka wojskowa. Zmarł dnia 19 lipca 1990 roku w Śremie, tam spoc

Poniżej mogą Państwo przeczytać artykuł napisany przez Pana Krzysztofa  Ratajczaka  i zamieszczony na stronie internetowej srem.naszemiasto.pl wraz z dokumentacją zdjęciową.

„Z racji na przypadającą na ten rok setną rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w ostatnich dniach pamięć o tym niezwykle ważnym wydarzeniu, którego uczestnicy postanowili zawalczyć o wolność swojej ojczyzny jest bardzo żywa, a rola i waga tego zrywu w wielu miejscach upamiętniana i szerzej przybliżana.

Również w Szymanowie za sprawą stowarzyszenia Sympatyczni Mieszkańcy Szymanowa w niedzielne popołudnie 30 grudnia odbyło się specjalne spotkanie, które w całości zostało poświęcone właśnie pamięci Powstania Wielkopolskiego i jego uczestników.

Spotkanie rozpoczęła krótkim wprowadzeniem Aleksandra Garstka ze Stowarzyszenia SMS.

Zebrani jak zawsze w Szymanowie bardzo licznie mieszkańcy mieli okazję posłuchać bardzo ciekawych historii dotyczących bezpośrednio przebiegu zwycięskiego powstania w naszym regionie, które to przybliżyli zaproszeni goście Bohdan Kaczmarek oraz Tomasz Jankowski ze stowarzyszenia Nasza Gmina z Książa Wielkopolskiego, którzy wraz z Katarzyną Gwincińską napisali i opracowali książkę „Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej”, w której przedstawili biogramy mieszkańców ziemi ksiąskiej, którzy uczestniczyli w Powstaniu. Całość została oprawiona prezentacją multimedialną z zachowanymi fotografiami. Goście przekazali także na ręce Aleksandry Garstka jeden egzemplarz książki.

Ostatnim punktem programu niedzielnego spotkania było odtworzenie filmu „Bez jednego wystrzału”, który powstał w 1995 w Śremie. Wprowadzenia do tego czterdziestopięciominutowego filmu dokonał Wojciech Majchrzak, który miał spory udział przy jego powstawaniu. W filmie pojawił się uczestnik Powstania Wielkopolskiego w Śremie, Czesław Klaczyński, który opowiadał jak działania powstańcze w Śremie przebiegały. Szczególnie jedna z jego wypowiedzi została doceniona brawami oglądających, w której pan Czesław apelował do rządzących krajem o taki sam patriotyzm jak ten, który mieli w sobie ludzie, którzy postanowili zawalczyć o wolność dla Polski.

Organizatorzy spotkania zadbali również o słodki poczęstunek oraz patriotyczne pamiątki dla zebranych w świetlicy w Szymanowie. Podczas spotkania można było usłyszeć także bardzo ciekawe anegdoty m.in. o Danielu Kęszyckim, a na specjalnie przygotowanych tablicach oraz wydrukach przedstawieni byli uczestnicy zwycięskiego powstania pochodzący z Szymanowa – Marcin Górczak, Walenty Bartkowiak oraz Józef Cieślarczyk.

Wspomnienia wnuków Czesława Klaczyńskiego ze Śremu oraz Tomasza Szczepaniaka z Sulejewa można przeczytać klikając w poniższy link
Wspomnienia wnuków Czesława Klaczyńskiego i Tomasza Szczepaniaka”

http://srem.naszemiasto.pl/artykul/sympatyczni-mieszkancy-szymanowa-o-powstancach,4935402,artgal,t,id,tm.html